Urządzenie do podtrzymania napięcia sieciowego dla pomp CO o mocy pomp do 150W. Urządzenie zawiera termostat, który może automatycznie włączać i wyłączać pompę w zależności od temperatury. Temperaturę można regulować. Podłączenie akumulatora zewnętrznego. Woltomierz do pomiaru napięcia akumulatora. Nadaje się również do pomp elektronicznych Grundfos ALPHA 2. Na zamówienie możemy wykonać również bez termostatu. Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość): 165x100x140 mm. Długości przewodów: przewód sieciowy 2,2 m, gniazdo wyjściowe 0,2 m, przewód akumulatora ok. 2 m, czujnik temperatury 3 m z możliwością regulacji. Waga 3,5 kg. więcej
Szczegółowy opis produktu
Uwaga, wyświetlacz analogowy został teraz zastąpiony wyświetlaczem cyfrowym.
Parametry:
Napięcie sieciowe: 200 do 240 V, 50 Hz
Pobór z sieci: na biegu jałowym od 5W do 40W w zależności od stanu rozładowania akumulatora
Akumulator: zewnętrzny - zwykły samochodowy lub inny akumulator 12 V, 30 do 150 Ah (nie wchodzi w zakres dostawy), w przypadku źródeł zapasowych z akumulatorem w środku stosuje się akumulator żelowy 12 V/18 Ah, który jest częścią urządzenia
Falownik: 12 Vss / 230 Vst, NZ UNI maks. 200 W i NZ500 maks. 500 W krótkoterminowo, NZ UNI 150 W i NZ500 300 W stale / 50 Hz, prostokąt
Czas tworzenia kopii zapasowej:
Czas podtrzymania można w przybliżeniu obliczyć ze wzoru:
T=10C/P, gdzie T=czas podtrzymania w godzinach, C=pojemność akumulatora w Ah, P=moc pompy w W.
Przykład: pompa 60W, akumulator 12V 40Ah, T=10x40/60=6,6 godz. W przypadku zmniejszenia mocy pompy, zastosowania termostatu i zwiększenia pojemności akumulatora, czas podtrzymania znacznie się wydłuży.
W przypadku źródeł zastępczych z wewnętrznym akumulatorem 12V/18Ah czas podtrzymania dla pompy obiegowej o mocy 20W wynosi do 9 godzin, dla pompy o mocy 60W do 3 godzin.
Funkcjonować:
Urządzenie automatycznie podtrzymuje napięcie sieciowe 230V, 50 Hz. Jeżeli występuje napięcie sieciowe, podłączone urządzenie (pompa) jest zasilane przez urządzenie z sieci, a urządzenie ładuje podłączony akumulator i utrzymuje go w stanie naładowania. W przypadku zaniku sieci urządzenie automatycznie przełącza się na przetwornicę 12V/230V/50Hz, która z podłączonego akumulatora 12V wytwarza brakujące napięcie sieciowe 230V/50Hz. W urządzeniu znajduje się również termostat, którego czujnik wykrywa temperaturę wody wypływającej z wylotu ciepłej wody z kotła lub wkładu kominkowego i załącza pompę do temperatury ustawionej za pomocą pokrętła na przednim panelu urządzenia. Jeżeli pokrętło znajduje się na lewym ograniczniku, pompa obraca się w sposób ciągły, niezależnie od temperatury czujnika. Termostat działa tak samo niezależnie czy jest to sieć czy falownik. Gdy falownik działa, termostat steruje również falownikiem.
Szczegółowe informacje na temat funkcji alternatywnego źródła:
Zasilacz zapasowy zawiera falownik, automatyczną ładowarkę, monitor sieci, termostat, obwód zabezpieczający akumulator, zabezpieczenie nadprądowe falownika, zabezpieczenie podnapięciowe akumulatora dwóch typów oraz bezpieczniki sieciowe i akumulatorowe.
Falownik - zamienia napięcie stałe z akumulatora 12V na napięcie prądu przemiennego 230V, 50Hz tak, że napięcie 12V jest przełączane na dwa uzwojenia transformatora w rytmie 50Hz i przekształcane na napięcie 230V. Przebieg wyjściowy przetwornicy jest prostokątny z lekko nachylonymi krawędziami narastającymi, z płynnym przejściem przez zero, co sprawdziło się przy zasilaniu silników z fazą rozruchu przez kondensator, np. pompy obiegowej CO. Falownikowi nie przeszkadza indukcyjny charakter zużycia pompy, z pewnością jest on znacznie przewymiarowany.
Automatyczna ładowarka działa, gdy zabraknie prądu. Szyć. Ładuje akumulator prądem do 3A i po naładowaniu utrzymuje napięcie akumulatora na poziomie 13,5 do 14V, co powinno gwarantować długą żywotność akumulatora. UWAGA, ładowarka nie podłączy akumulatora o odwrotnej polaryzacji lub napięciu niższym niż 10V. Taki akumulator jest zwykle uszkodzony. Dlatego na samych krokodylkach nic nie zmierzysz.
Monitor sieci - monitoruje dostępność prądu. sieciowego i przełącza tryb urządzenia na ładowarkę lub falownik.
Termostat - porównuje temperaturę czujnika termostatu z ustawieniem pokrętła na przednim panelu urządzenia, jeśli temperatura czujnika jest wyższa od ustawionej wartości, załącza prąd elektryczny na gniazdo wyjściowe i pompa pracuje . Jeżeli temperatura jest niższa, pompa wyłącza się. Histereza ustawiona w urządzeniu wynosi około 10 stopni. Celsjusza (np. gdy załączy się przy 60 stopniach, wyłączy się przy 50 stopniach). Jeśli pokrętło termostatu znajduje się w lewym ograniczniku, pompa stale się obraca.
Obwód zabezpieczający akumulator - zapobiega uszkodzeniu urządzenia poprzez odwrócenie polaryzacji akumulatora.
Zabezpieczenie nadprądowe falownika - w przypadku wystąpienia przeciążenia falownik wyłącza się na około 0,5 sekundy i sprawdza, czy w tych odstępach czasu przeciążenie nadal występuje. Jednocześnie miga żółta lampka kontrolna „Rozładowany akumulator – przeciążenie”.
Dwa rodzaje zabezpieczenia podnapięciowego akumulatora - w przypadku awarii zasilania. sieciowej, gdy falownik pracuje i gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 10,5V, falownik zostaje zablokowany, co sygnalizuje żółta lampka kontrolna „Akumulator wyczerpany – przeciążenie”, a poniżej 10V akumulator jest całkowicie odłączony. Jeśli jednak po dłuższym czasie napięcie spadnie poniżej 10V, urządzenie nie będzie już podpinało do siebie akumulatora ani go nie ładowało, nie będzie już go traktować jako akumulatora, gdyż nie spełnia prawidłowych wartości wejściowych do zasilania urządzenia urządzenie (11 do 15 V). Gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 10V i urządzenie nie podłączy go do siebie, należy go naładować inną ładowarką tak, aby jego napięcie wynosiło co najmniej 11V.
Bezpieczniki - zapobiegają najgorszemu w przypadku zwarcia w gnieździe wyjściowym urządzenia lub awarii końcowych tranzystorów falownika, co jest rzadkie, ale może się zdarzyć, jeśli na przykład piorun uderzy gdzieś w pobliżu linii.