Ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu i tworzenie przytulnego klimatu mieszkania (komfortu termicznego) uzyskuje się głównie za pomocą ciepła konwekcyjnego, częściowo także ciepła promieniowania. Dzięki temu systemowi nawet bardzo zimne, długo nieogrzewane pomieszczenia można bardzo szybko ogrzać.
więcej
Ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu i tworzenie przytulnego klimatu mieszkania (komfortu termicznego) uzyskuje się głównie za pomocą ciepła konwekcyjnego, częściowo także ciepła promieniowania. Dzięki temu systemowi nawet bardzo zimne, długo nieogrzewane pomieszczenia można bardzo szybko ogrzać. Zasada ogrzewania konwekcyjnego polega na tym, że powietrze z pomieszczenia wchodzi do pieca dolną częścią i przemieszczając się w górę ogrzewa się w przestrzeni konwekcyjnej utworzonej przez podwójny płaszcz grzejnika, a następnie przepływa przez otwory znajdujący się w górnej części pieca z powrotem do pomieszczenia. Ciepło promieniowania pozyskiwane jest z powierzchni pieca (metal, ceramika, szkło). Ze względu na konstrukcję przeszklona powierzchnia drzwi jest największym źródłem promieniowania cieplnego.
Piece Haas + Sohn przeznaczone są do spalania drewna, eko-brykietów oraz w niektórych rodzajach również brykietów węglowych (należy pamiętać, że brykiety węglowe mają do 40% wyższą kaloryczność).
Zabrania się używania koksu i węgla. Niektóre piece mają spalanie trzeciorzędowe - jest to proces utylizacji resztkowych gazów palnych, które normalnie wygasałyby wraz z niewykorzystanymi spalinami przez komin. Następuje wzrost wydajności, a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa.
Piece spawane są z blach stalowych o grubości 2-5 mm. Szkło wytrzymuje temperaturę do 800C.
Przestrzeń wewnętrzna komory spalania (wlewu) wyłożona jest szamotem. Złączki nie są łączone żadnym środkiem smarnym, aby zapobiec ich uszkodzeniu na skutek rozszerzalności cieplnej. W górnej części komory spalania znajdują się kierunkowskazy (osłony) przepływu spalin do rury wydechowej, które mogą być stałe lub luźne. Luźny deflektor spalin (ekran) może również służyć jako uchwyt na kształtki szamotowe.
Prosty, solidny ruszt żeliwny umieszcza się zwykle w dolnej części komory spalania.
Przed rusztem znajduje się bariera zapobiegająca wypadaniu i zsuwaniu się paliwa na drzwiczki (szybę).
Pod rusztem miejsce na szufladę na popielniczkę.